5 مرحله اصلی در کاتالوگ مارکتینگ

5 مرحله اصلی در کاتالوگ مارکتینگ

اگر تاکنون در تولید کاتالوگ برای سازمان یا تجارت خود مشارکت داشته اید، احتمالاً می دانید که طراحی ، چاپ ، تولید محتوا و توزیع کاتالوگ های چاپ شده در موفقیت کاتالوگ مارکتینگ شما چقدر مهم است.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا کاتالوگ مارکتینگ برای کسب و کار یا سازمان شما ضروری است. مهم نیست که برای چه چیزی به کاتالوگ احتیاج دارید، راهنمای زیر به شما کمک می کند تا با کاتالوگ مارکتینگ و  ROI (بازگشت سرمایه) کمپین بازاریابی کاتالوگ آشنا شوید.

مرحله 1: اهداف بازاریابی خود را مشخص کنید

آیا هنوز هم کاتالوگ مارکتینگ باید بخشی از برنامه بازاریابی و فروش باشد ؟ یا منسوخ شده است ؟ اطلاعات جدید نشان می دهد که انتشار کاتالوگ ها به طرز چشمگیری بازگشت سرمایه بالایی داشته اند. وقتی برای توسعه کسب و کار، تصمیم به چاپ کاتالوگ می گیرید؛ دانستن هدف مورد نظر برای آن ضروری است.

هدف گزاری در کاتالوگ مارکتینگ نه تنها برای محتوای کاتالوگ (شامل: متن ها و تصاویر) صورت می گیرد بلکه ترتیب نمایش محصولات مختلف نیز، اهمیت بسیار بالایی در موفقیت بازاریابی بواسطه کاتالوگ ها دارد. هنگامی که دانستید اهداف بازاریابی شما برای انتشار کاتالوگ چیست، باید آنچه را که لازمه ی رسیدن به این اهداف است؛ قدم به قدم انجام دهید.

چه محصولاتی به فروش بیشتری نیاز دارند؟ چه خدماتی را ارائه می دهید که می خواهید مشتریان بیشتری از آن مطلع باشند؟ اینها سوالاتی است که به شما کمک می کنند تا هنگام تهیه محتوا، در مسیر اهداف خود قرار گیرید.


برای سفارش طراحی و چاپ کاتالوگ و دیدن نمونه کارهای ما کلیک نمایید


مرحله 2: نوع کاتالوگ خود را تعیین کنید

براساس نیازهایی که در مرحله قبل تعیین کرده اید ، باید بتوانید ایده کلی از نوع کاتالوگ مورد نیاز خود را ارائه دهید. در کاتالوگ مارکتینگ انواع مختلفی از کاتالوگ ها و بسته های تبلیغاتی وجود دارند که اهداف مختلفی را دنبال می کنند.

انواع کاتالوگ

کاتالوگ های داخلی

این کاتالوگ ها می توانند هم برای مشتریان و هم برای کارمندان مفید باشند. چرا که بیشتر بصورت متنی هستند و برای آموزش یا ارائه اطلاعات در مورد یک موضوع خاص طراحی می شوند. این نوع کاتالوگ ها می توانند یک کتابچه راهنمای آموزشی برای کارمندان باشند که شما طی سال های آینده از آن به صورت بولتن های داخلی استفاده کنید.

این مدل از کاتالوگ مارکتینگ در درجه اول در راستای اهداف زیبایی شناختی قرار دارند تا اهداف تجاری. کاتالوگ هایی از این دست در تلاش برای فروش مستقیم نیستند بلکه در تلاش اند شخصیت خاصی را برای نام تجاری (برند) شما ایجاد کنند.

کاتالوگ های تبلیغاتی

این ها نمونه های استانداردی از کاتالوگ ها هستند که وقتی از شما خواسته می شود درباره کاتالوگ مارکتینگ چیزی بگویید، احتمالاً آنها را به خاطر خواهید آورد. این نوع از کاتالوگ ها برای فروش مستقیم محصولات بکار می روند. انتخاب این نوع از کاتالوگ ها صرفاً برای اهداف تبلیغاتی و فروش صورت می گیرد.

انتشار این دسته از کاتالوگ ها می تواند شامل تعدادی از اهداف مانند افزایش فروش دسته خاصی از محصولات یا اعلام یک پیشنهاد ویژه جدید یا حتی برجسته کردن کل دسته ای از محصولات یا خدماتی باشد که تجارت یا سازمان شما ارائه می دهد.


برای سفارش چاپ جعبه و دیدن نمونه کارهای ما کلیک نمایید


کاتالوگ لیست خدمات

این نوع تخصصی تری از انواع کاتالوگ ها هستند، صرفاً برای مشاغلی که در درجه اول خدمات ارائه می دهند و محصول محور نیستند کاربرد دارند. اهداف این کاتالوگ ها باعث می شود خوانندگان برای تماس، بازدید از یک وب سایت یا برای دریافت پیشنهاد یا تعیین وقت ملاقات برای خدمات داده شده خود با شما تماس بگیرند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که کدام نوع کاتالوگ با استراتژی کاتالوگ مارکتینگ شما سازگاری بیشتری دارد، مهم است که انتخاب شما تمام جنبه های بازاریابی شما را بررسی کند که در مرحله اول اتخاذ شده است.

مرحله 3: قبل از تولید محتوا فکر کنید

در انواع مختلف کاتالوگ مارکتینگ و برای هر نوع کاتالوگ ، روند تهیه و طراحی و نوشتن محتوا ممکن است متفاوت باشد، اما هنوز ویژگی های خاصی در همه انواع کاتالوگ وجود دارد که به ما نشان می دهد چه چیزی در مورد کاتالوگ های موفق وجود دارد که آنها را از سایرین متمایز می سازد.

اگر کاتالوگ موثرتری می خواهید ، باید شناخت کافی نسبت به محصول خود پیدا کنید.


بیشتر بخوانید : نکات کلیدی در چاپ پاکت اداری


محصول

شما کاملاً باید محصولی را که می فروشید ، بشناسید ، حتی قبل از آنکه فکر کنید چگونه می توانید آن را بفروشید. از زوایای مختلف محصول را بررسی کنید. (برای مثال: قیمت، کیفیت، محل پخش، ارزش خرید نسبت به قیمت و …) اما هیچ چیز نمی تواند تجربه گفتگو با چند مشتری راضی و ناراضی را به شما بدهد باید بدانید چه چیزی در تصمیم مشتریان برای خرید محصولات شما تاثیرگزار است.

دانستن اینکه مشتریان شما به چه چیزهایی اهمیت بیشتری می دهند و همچنین شناخت نیاز مصرف کنندگان از جمله مهمترین عواملی هستند که در موفقیت یا شکست کاتالوگ مارکتینگ تاثیرگذار هستند.

مشتریان شما

چه کسانی در حال حاضر محصول یا خدمات شما را خریداری می کنند؟ نظر آنها در مورد این همکاری چیست؟ اگر بتوانید برای هر یک از محصولات یا خدمات ذکر شده ؛ به هر دو این سوال ها پاسخ دهید، می توانید درک کلی بهتری از نیازهای مشتریان خود به دست آورید.

ارزیابی مشتری در بازاریابی با کاتالوگ

 

داشتن درک اساسی از اینکه مشتریان شما در چه بازه های زمانی ( فصلی ) در طول سال از شما خرید می کنند در  نحوه ساخت پیام های تبلیغاتی در کمپین های کاتالوگ محور موثر خواهد بود.


بیشتر بخوانید : روند طراحی کاتالوگ لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه


شناخت رقبا

حتما باید در مورد نحوه تبلیغات رقبایتان اطلاعات به دست آورید زیرا هنگامی که مشتری بالقوه سعی دارد تا قیمت گذاری یا جزئیات محصول شما را با رقبایتان مقایسه کند باید یک قدم جلو تر حرکت کنید.

 

مرحله 4: روشی را انتخاب کنید که قابل اندازه گیری باشد

قبل از اینکه حتی شروع به طراحی یا نوشتن متن برای کاتالوگ خود کنید ، باید بفهمید که چگونه می خواهید میزان استقبال و موفقیت کاتالوگ خود را اندازه بگیرید.

روشهای اندازه گیری بازاریابی با کاتالوگ

ما مجموعه ای از مثالها را در مورد چگونگی مفیدتر کردن تبلیغات در کاتالوگ مارکتینگ آورده ایم. برای مثال بگویید که پیش بینی موفقیت برای کاتالوگ هایی که از طریق پست برای مشتریان ارسال شده اند چگونه خواهد بود؟

پاسخ صحیح این است که، هیچ راهی برای انتصاب فروش نهایی به کاتالوگ های پستی وجود ندارد.

روش های زیادی برای اندازه گیری میزان موفقیت کاتالوگ وجود دارد ، اما فقط تعداد کمی از آنها برای به دست آوردن نتایجی که به اندازه کافی دقیق باشند و بتوانند هنگام محاسبه میزان بازگشت سرمایه به آنها اعتماد کنند، بسیار موثر هستند. برای کمک به شما در تصمیم گیری در مورد انتخاب یکی، بهترین ها را به همراه شرح مختصر هر یک در زیر آورده ایم:

استفاده از QR Code

خوانندگان می توانند به سرعت QR Code شما را بر روی دوربین و تلفن خود مشاهده کنند! پیوندی به آنها پیشنهاد می شود که می توانند با انتخاب آن به صفحه مورد نظر شما که انتهای قیف فروش است؛ هدایت شوند.


بیشتر بخوانید : ۱۰ نکته طلائی در افزایش کیفیت جعبه مقوایی


یکی از مزیت های اصلی این ویژگی نسبت به سایر شناسه های منحصر به فرد مانند کدهای شخصی یا URL ها این است که خواننده برای ورود به سایت شما مجبور نیست به صورت دستی آدرس را در مرورگر تلفن خود وارد کند. علاوه بر این، آنها معمولاً حتی نمی دانند که از این لینک برای محاسبه نرخ تبدیل در کاتالوگ مارکتینگ شما استفاده می شود.

استفاده از QR Code در بازاریابی با کاتالوگ

مرحله 5 : چاپخانه ای را انتخاب کنید که ضمن صرفه جویی در هزینه؛ بالاترین کیفیت چاپ را داشته باشد

شرکت هایی مانند آریا هنر امروز می توانند در تکمیل روند کاتالوگ مارکتینگ شما به محض اتمام مرحله طراحی، پروسه چاپ کاتالوگ های شما را شروع کنند. و این با در نظر گرفتن یک تعادل منطقی بین قیمت و کیفیت نهایی کاتالوگ ها خواهد بود.

شما می توانید برای دریافت مشاوره در زمینه تولید محتوا، طراحی و چاپ کاتالوگ با ما از طریق تلفن سفارشات 66570035 در ارتباط باشید.


منبع:

https://www.conquestgraphics.com/blog/conquest-graphics/2019/02/13/7-steps-that-will-make-your-catalog-marketing-more-effective

3.5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *