راهنمای اورپرینت overprint (به صورت کامل و جامع)

راهنمای اورپرینت overprint (به صورت کامل و جامع)

اگر شما هم به نحوی با دنیای چاپ سر و کار داشته باشید؛ تاکنون حتما اصطلاح اورپرینت (overprint) به گوش شما خورده است. در این مقاله با ارائه یک راهنمای اورپرینت کامل و جامع سعی می کنم تا ضمن ارائه یک تعریف دقیق از overprint ؛ نحوه اجرای اورپرینت (overprint) را در نرم افزارهای مختلف به صورت کامل توضیح بدهم.

پس در ادامه با من همراه باشید تا بخشی از تجربیات خودم را با شما به اشتراک بگذارم.

تعریف اورپرینت (overprint)

در ابتدا باید عرض کنم که معنای لغوی واژه اورپرینت(overprint) را می توان « روچاپ » در نظر گرفت. از آنجایی که معنای لغوی واژه کمک چندانی به درک ماهیت آن نمی کند به اصل مطلب می پردازم.

پیش از همه چیز باید بدانید وقتی از واژه (overprint) استفاده می کنیم؛ در واقع در مورد یک ویژگی صحبت می کنیم که فقط و فقط در مورد رنگ مشکی (Black) استفاده می شود تا از بروز یک خطای چاپی جلوگیری شود. بنابراین تازمانی که به عملکرد این گزینه تسلط کافی پیدا نکرده اید، هرگز این گزینه را برای سایر رنگ ها استفاده نکنید.

خطای ناشی از عدم استفاده از اورپرینت (overprint) در متن های چاپی

هماهنطور که می دانید تمام رنگ ها در چاپ افست از کنار هم قرار گرفتن ترام های 4 رنگ اصلی که عبارتند از: آبی (CYAN)، زرد (YELLOW)، سیاه (BLACK) و سرخابی (MAGENTA) به وجود می آید.

در صورت بروز اندکی خطا به هنگام چاپ ممکن است این رنگ ها به درستی کنار هم قرار نگیرند و تصویر چاپی با خطا چاپ شود. (علل فراوانی مانند جمع کردن کاغذ، عدم تنظیم ماشین چاپ، بی دقتی اپراتور چاپ، کیفیت پایین کاغذ و… در بروز این خطا، می تواند نقش داشته باشد).


برای سفارش چاپ کاتالوگ و دیدن نمونه های ما کلیک بفرمایید


حالا اگر این اشتباه روی متن های بسیار ریز در طراحی شما اتفاق بیافتد، خوانایی متن شما را خدشه دار خواهد کرد. مانند تصویر زیر:

راهنمای اورپرینت

برای جلوگیری از این اتفاق باید نوشته های ریز را حتما اورپرینت کرد تا تصویر چاپی (حتی در صورت بروز خطا) مشابه تصویر زیر باشد:

اورپرینت

 

فوت کوزه گری راهنمای اورپرینت : اورپرینت کردن متن های ریز

همیشه درصد رنگ مشکی متن را به صورت تک رنگ انتخاب کنید و اگر زمینه متن شما دارای؛ ترام یا تصویر است؛ گزینه اورپرینت را انتخاب کنید.

حالا که اطلاعات کافی در مورد چیستی و چرایی overprint به دست آورده اید نوبت آن است تا با نحوه انجام آن در نرم افزارهای مختلف آشنا شوید.

اورپرینت overprint  کردن در نرم افزار فتوشاپ

فتوشاپ یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای گرافیکی است که به دلیل سهولت در کاربرد و انجام امور روزمره هم مورد استفاده طراحان و هم مورد استفاده غیر طراحان قرار می گیرد. از طراحی کارت ویزیت ساده تا طراحی جعبه و کاتالوگ را می توان در این نرم افزار انجام داد.

این نرم افزار توسط شرکت ادوبی Adobe در واقع برای رتوش و ویرایش تصاویر ساخته شده است. بنابراین خیلی طبیعی است که گزینه ای به نام اورپرینت در این نرم افزار گنجانده نشده باشد.

اورپرینت کردن رنگ مشکی در چاپ به قدری مهم و حیاتی است که حتی در طراحی یک کارت ویزیت بسیار ساده نیز باید مورد توجه و کاربرد قرار گیرد.

اما برای دانستن چگونگی انجام آن با ما همراه باشید:

ابتدا از اینکه مود رنگی فایل شما در حالت CMYK است اطمینان حاصل کنید. سپس لایه متنی مورد نظر را انتخاب کنید و با استفاده از پنل کاراکتر character درصدهای رنگ متن را مطابق زیر تغییر دهید:

C (cyan) : 00              M (magenta): 00            Y (yellow): 00              k (black): 100

 

اورپرینت در فوتوشاپ

حالا از پالت layers blending mode, مود لایه را در حالت multiply  قرار دهید و کار تمام است.


برای سفارش طراحی کاتالوگ ودیدن نمونه های ما کلیک کنید


راهنمای اورپرینت overprint کردن در نرم افزار ایلاستریتور

اورپرینت کردن در نرم افزار ایلاستریتور بسیار ساده تر است. با توجه به اینکه این نرم افزار بصورت تخصصی برای انجام امور طراحی و چاپ ساخته شده؛ گزینه ی اورپرینت در این نرم افزار به صورت حرفه ای در نظر گرفته شده است.

برای این کار ابتدا از اینکه مود رنگی فایل شما در حالت CMYK است اطمینان حاصل کنید. سپس آبجکت یا متن مورد نظر را انتخاب کنید و درصدهای رنگی آن را از طریق پانل color مطابق درصدهای زیر تغییر دهید:

C (cyan) : 00              M (magenta): 00            Y (yellow): 00              K (black): 100

 

حالا از پالت attribute گزینه overprint fill  یا گزینه overprint outline را بر حسب نیاز انتخاب کنید. ( توجه داشته باشید که هنگام اورپرینت کردن باید آبجکت های مورد نظر در حالت انتخاب باشند)

 

راهنمای اورپرینت کردن در نرم افزار این دیزاین

نرم افزار این دیزاین با اختلاف بسیار زیادی قدرتمندترین نرم افزار صفحه آرایی بشمار می رود. این نرم افزار پرطرفدار، ویژگی های منحصر بفردی را در خود جای داده است. یکی از این ویژگی های منحصر بفرد این است که خود نرم افزار بصورت اتوماتیک تمام متن هایی را که مطابق درصد رنگی زیر باشند را بصورت اورپرینت انتخاب می کند.

C (cyan) : 00              M (magenta): 00            Y (yellow): 00              k (black): 100

البته این گزینه بصورت دستی نیز از طریق پالت attribute  از منوی window سپس output  در دسترس است.

 

نحوه کنترل اورپرینت در نرم افزار Adobe acrobat:

حالا که دانستیم در نرم افزارهای مختلف چگونه باید از گزینه overprint استفاده کنیم؛ یکی از نگرانی هایی که به وجود می آید این است که از کجا بفهمیم که این کار را درست انجام داده ایم.

برای این کار می توانید از نرم افزارهای مختلفی استفاده کنید. یکی از این نرم افزارها adobe acrobat  است. برای این کار ابتدا باید از فایل خودتان یک خروجی با فرمت PDF تهیه کنید. سپس این فایل را در نرم افزار adobe acrobat professional  باز کنید. (توجه داشته باشید که این قابلیت فقط در نسخه Professional وجود دارد  و نسخه Reader از این قابلیت برخوردار نیست.

پس باید از نصب بودن نسخه درست اکروبات اطمینان حاصل کنید) از قسمت ابزارها Print Production را انتخاب کنید و روی گزینه output preview کلیک کنید. به قسمت separation توجه کنید. در این قسمت می توانید با برداشتن تیک کنار هر رنگ آن را پنهان و آشکار کنید.

اگر زمانی که تیک رنگ مشکی را غیر غعال می کنید زیر نوشته ها رنگ زمینه را ببینید؛ کار را درست انجام داده اید. اما اگر رنگ زیر نوشته ها سفید باشد باید دوباره تمام تنظیمات را در نرم افزار مربوطه کنترل کنید.

 

نحوه کنترل اورپرینت در نرم افزار فتوشاپ Adobe Photoshop:

در نرم افزار فتوشاپ می توانید از طریق پالت channel به لایه های رنگی فایل خود دسترسی داشته باشید و با فعال کردن و غیرفعال کردن هر لایه رنگی اطلاعات و تغییرات مرتبت با آن را بررسی کنید.

از طریق پالت chanel تیک رنگ مشکی را غیر فعال کنید. اگر رنگ زمینه در زیر نوشته های شما به رنگ سفید باشد؛ اورپرینت به درستی انجام نشده است و اگر زیر نوشته ها به همان رنگ و تنالیته رنگ زمینه دیده شود، به این معنی است که شما کار را درست انجام داده اید.

همچنین با استفاده از کلیدهای میانبر  ctrl+3, ctrl+4, ctrl+5, ctrl+6 نیز می توانید به لایه های رنگی دسترسی داشته باشید.


همچنین بخوانید : همه چیز درباره جعبه مقوایی ایندربرد


نحوه کنترل اورپرینت در نرم افزار ایلاستریتور Adobe Illustrator:

در نرم افزار ایلاستریتور می توانید از طریق پالت Separation Preview با فعال و غیر فعال کردن هر رنگ تغییرات اعمال شده بر روی هر کدام از رنگ ها را ملاحظه بفرمایید.

برای این کار از طریق همین پالت، تیک رنگ مشکی را غیر فعال کنید. اگر رنگ زمینه در زیر نوشته های شما به رنگ سفید باشد؛ اورپرینت به درستی انجام نشده است و اگر زیر نوشته ها به همان رنگ و تنالیته رنگ زمینه دیده شود، به این معنی است که شما کار را درست انجام داده اید.

همچنین با فعال و غیر فعال کردن گزینه overprint preview  در منوی view نیز می توانید تغییرات را ببینید.

 

نحوه کنترل اورپرینت در نرم افزار ایندیزاین Adobe Indesign:

در نرم افزار ایندیزاین می توانید از طریق پالت Separation Preview (از منوی window سپس زیر منوی output یا کلید میانبر shift+f6) با فعال و غیر فعال کردن هر رنگ تغییرات اعمال شده بر روی هر کدام از رنگ ها را ملاحظه بفرمایید.

برای این کار از طریق همین پالت، تیک رنگ مشکی را غیر فعال کنید. اگر رنگ زمینه در زیر نوشته های شما به رنگ سفید باشد؛ اورپرینت به درستی انجام نشده است و اگر زیر نوشته ها به همان رنگ و تنالیته رنگ زمینه دیده شود، به این معنی است که شما کار را درست انجام داده اید.

همچنین با فعال و غیر فعال کردن گزینه overprint preview در منوی view نیز می توانید تغییرات را ببینید. کلید میانبر برای این کار نیز ctrl+shift+alt+Y است.


همچنین بخوانید : همه چیز درباره چاپ دیجیتال


اگر هنوز در مورد اورپرینت و نحوه اعمال آن در نرم افزارهای مختلف سوال دارید، زیر همین پست با ما در میان بگزارید.

 

3.7/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *