QR کد چیست ؟ روش ساخت QR کد بسیار ساده !

QR کد چیست ؟ روش ساخت QR کد بسیار ساده !

آیا تا به حال به آن مربع های سیاه و سفید بد بو که این روزها در همه جا نصب شده اند توجه کرده اید؟ آنهایی که روی کارت ویزیت، بروشورها، طبقات، تیرهای تلفن هستند، یکی وجود دارد. خوب، این QR کد های هستند و در واقع هدف مهمی را انجام می‌دهند. اگر نمی دانید QR کد چیست، تنها نیستید، پس بیایید در مورد آن صحبت کنیم.

QR کد چیست؟

QR کد مخفف کد “پاسخ سریع” است. این یک نماد سیاه و سفید مربع شکل است که می تواند توسط یک تلفن هوشمند یا لیزر اسکن شود تا درباره یک شرکت، خدمات، محصول و غیره اطلاعات بیشتری ارائه کند. این مربع ها با اطلاعات رمزگذاری شده هستند و می توانند شامل هر چیزی باشند؛ اعم از لینک ها، اطلاعات تماس، جزئیات رویداد، تصاویر، لوکیشن و …

QR کد چیست؟

در حالی که اکثر QR کد ها شبیه یک مربع کامل هستند، همه آنها اینطور نیستند. برخی از آن ها از رنگ ها، آرم ها یا الگوهای منحصر به فرد داخل تشکیل شده اند. QR کد ها در حال تسخیر دنیای واقعی هستند و در مواردی مانند کارت‌های ویزیت، بروشورها، تابلوها، جعبه ها و کاتالوگ ها به کار برده می‌شوند.

همچنین بخوانید: سفارش طراحی و چاپ جعبه بسته بندی

آیا QR کدهای ایمن هستند؟

با هر چیز دیجیتالی، می توان هک کرد یا آن را با اهداف مخرب استفاده کرد، و متاسفانه، QR کد ها تفاوتی ندارند. مهاجمان می توانند URL های مضر حاوی بدافزار سفارشی را جاسازی کنند که می تواند دستگاه شما را هنگام اسکن کد به خطر بیاندازد. QR کد ها هدف آسانی هستند زیرا انسان نمی تواند آنها را بخواند، بنابراین تغییر دادن آنها برای ارجاع به منابع بدافزار آسان است. خبر خوب این است که خود QR کد ها نمی توانند هک شوند، بنابراین مطمئن شوید که فقط کدهایی را اسکن می کنید که از یک منبع قابل اعتماد تهیه شده باشد.

آیا QR کدهای ایمن هستند؟

QR کد چگونه کار می کند؟

استفاده از یک QR کد برای مصرف کننده بسیار ساده است. آن‌ها به سادگی گوشی هوشمند خود را بیرون می‌آورند، دوربین را باز می‌کنند و مربع را اسکن می‌کنند تا به صفحه‌ای که اطلاعات بیشتری در مورد آنچه خوانده یا دیده‌اند، هدایت شوند. شما می توانید شخصی را به هر صفحه ای که می خواهید هدایت کنید، وب سایت، صفحه اینستاگرام، اطلاعات کارت ویزیت، لوکیشن و …

آیا بارکدها و QR کدهای یکسان هستند؟

در حالی که هر دو بارکد و QR کد ها را می توان با استفاده از تلفن هوشمند یا لیزر اسکن کرد، اما دقیقاً یکسان نیستند. QR کد ها را می توان تقریباً توسط هر تلفن هوشمندی اسکن کرد، در حالی که بارکدها معمولاً به یک برنامه یا ابزار خاص برای اسکن نیاز دارند.

همچنین بخوانید: چک لیست دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک
بارکدهای سنتی معمولاً برای مدیریت موجودی محصول یا شناسایی کالاهای بسته بندی شده مصرفی استفاده می شوند، در حالی که QR کد ها معمولاً برای این منظور استفاده نمی شوند و معمولاً داده های متفاوت و بیشتری مانند پیوند به صفحات فرود، گرافیک یا سایر محتوای مفید را در خود نگه می دارند. اگرچه این تنها راه تفاوت آنها نیست. آنها همچنین از نظر شکلی که دارند متفاوت هستند زیرا QR کد های اغلب به شکل مربع هستند و بارکدها معمولاً مستطیلی هستند.

چگونه یک QR کد ایجاد کنیم

ایجاد یک QR کد بسیار آسان است و تنها در چند مرحله انجام می شود!

1- مشخص کنید که می خواهید مخاطبان خود را به کجا سوق دهید

تولیدکننده‌های QR کد زیادی وجود دارند که به‌طور مشابه کار می‌کنند، اما این تولیدکننده QR کد یکی از محبوب‌ترین ها برای استفاده است. اولین چیزی که باید بدانید این است که چه چیزی را می خواهید تبلیغ کنید تا نوع محتوایی را انتخاب کنید که می خواهید QR کد شما بعد از اسکن آن به دیگران نشان دهد.

تولیدکننده QR کد

2- یک QR کد ایستا یا پویا انتخاب کنید

وقتی یک QR کد ثابت ایجاد می‌کنید، نمی‌توانید داده‌ها را بعد از آن ویرایش کنید، به این معنی که پس از چاپ و ارسال آن در همه جا، اطلاعاتی که شخص هنگام اسکن می‌بیند قابل تغییر نیست. اگر یک QR کد پویا انتخاب کنید، می توانید اطلاعات را پس از ایجاد و به اشتراک گذاشتن آن با افراد تغییر دهید. این ژنراتور انواع مختلفی را که می توانید استفاده کنید را در دو دسته پویا و استاتیک تقسیم می کند تا شما به راحتی انتخاب کنید.

یک QR کد ایستا یا پویا انتخاب کنید

3- داده ها را در فرم وارد کنید

وقتی انتخاب می‌کنید چه نوع داده‌هایی را می‌خواهید در QR کد خود قرار دهید، مانند URL، به فیلد یا فرمی هدایت می‌شوید تا داده‌های خود را وارد کنید.

4- شخصی سازی QR کد را فراموش نکنید

شما می توانید انتخاب کنید که QR کد خود را همانطور که هست بگذارید، که یک مربع سیاه و سفید باشد، یا می توانید خلاق باشید و از آرم، اشکال یا الگوهای مختلف خود استفاده کنید و حتی رنگ ها را تغییر دهید. این شانس شماست تا QR کد خود را متمایز کنید و توجه مخاطبان خود را به خود جلب کنید.

شخصی سازی QR کد را فراموش نکنید

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هرچه بیشتر کد خود را سفارشی کنید، خواندن آن برای اپلیکیشن ها یا گوشی های هوشمند دشوارتر می شود. اگر می‌خواهید مطابق میل قلبی خود سفارشی کنید، توصیه می‌شود دو نسخه را طراحی کنید، یکی ساده و دیگری سفارشی‌شده تا مطمئن شوید که نسخه‌ای دارید که به درستی کار می‌کند.

5- QR کد خود را تست کنید و سپس دوباره آن را تست کنید

این مرحله بسیار مهمی است که نباید از آن بگذرید. با تست کردن QR کد خود، مطمئن شوید که به درستی کار می کند و آنچه را که در نظر دارید نمایش می دهد. در اینجا نیز متوقف نشوید، آن را با استفاده از دستگاه های مختلف آزمایش کنید تا مطمئن شوید که مطابق انتظار کار می کند.

6- شروع به انتشار آن کنید

هنگامی که QR کد خود را ایجاد کردید و آن را آزمایش کردید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند، آماده به اشتراک گذاری آن با جهان هستید. می‌توانید آن را در هر کجا که بخواهید به اشتراک بگذارید، از جمله اما نه محدود به مکان‌های فیزیکی مانند تبلیغات چاپی، لباس، میز یا حتی در تلویزیون. هر جایی که کسی بتواند از گوشی خود برای اسکن آن استفاده کند کار می کند!

7- آخرین مورد که چندان هم مهم نیست: تجزیه و تحلیل

مطمئن شوید که موفقیت QR کدهای خود را دنبال می کنید. در حالی که مولد QR کد به شما می گوید که یک کد چند مرتبه اسکن شده است. بنابراین بهتر است که از یک کد رهگیری UTM در پیوند خود استفاده کنید تا بتوانید موارد بیشتری را اندازه گیری کنید، مانند زمان صرف شده در صفحه مورد نظر و …

اکنون که می‌دانید QR کد چیست، چگونه کار می‌کند و چگونه آن را بسازید، وقت آن است که بروید QR کدهای خود را ایجاد کنید و به دنیا نشان دهید که چه چیزی برای ارائه دارید.

منبع: https://www.printivity.com/insights/2022/05/06/how-to-make-qr-codes/

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *