نکات کلیدی در چاپ پاکت اداری

نکات کلیدی در چاپ پاکت اداری

چاپ پاکت از روشهای مرسوم در ارسال اوراق اداری محسوب میشود و بدون آن نامه نگاری و ارسال نامه میسر نمی باشد. پاکت به نوعی از بسته بندی کاغذی گفته می شود که از سه طرف بسته و از یک سمت که معمولا ضلع بزرگتر آن است به عنوان در استفاده می شود. پاکت ها معمولا حاوی سربرگ های اداری، فاکتور و … می باشند که به منظور برقراری ارتباط و یا ارسال اطلاعات به صورت فیزیکی از آنها استفاده می شود.

زمانی که شما سفارش چاپ پاکت و اوراق اداری یا ست اداری شرکت خود را به یک چاپخانه می سپارید باید بدانید که چه عواملی در کیفیت و قیمت تمام شده ی محصول نهایی تاثیرگزار است. در مناسب ترین و حرفه ای ترین حالت، معمولاً اقلام سفارش شما در یک برگه بزرگ که به آن شیت یا فرم چاپی گفته می شود؛ در کنار یکدیگر قرار داده می شود و برای چاپ ارسال می گردد.

اما حالت دیگری نیز وجود دارد؛ اینکه هر کدام از اقلام شما در کنار اقلام دیگری از سایر شرکت ها با طراحی و رنگ های کاملا متفاوت قرار داده شود. می بینید که موضوعی به همین سادگی چقدر می تواند در بهای تمام شده و کیفیت سفارشات چاپی شما تاثیرگزار باشد.

در سفارشات چاپ اوراق اداری، یکی از پر مصرف ترین اقلام؛ سفارش چاپ پاکت نامه و پاکت a4 است. چاپ پاکت a4 به دلیل سایز بزرگتری که نسبت به سایر پاکت های متداول دارد؛ استفاده های چندگانه ای را در بر می گیرد. برای مثال از پاکت های a4 علاوه بر مراودات اداری برای ارسال رزومه و ارسال نمونه کاتالوگ های صنعتی نیز استفاده می شود.

چاپ ست اداری


برای سفارش طراحی و چاپ ست اداری کلیک نمایید


در این مقاله سعی داریم تا به مهمترین نکات در مورد سفارش چاپ پاکت های a4 و چاپ پاکت های نامه بپردازیم.

چاپ پاکت نامه و چاپ پاکت a4 ( پاکت ملخی )

پاکت نامه که به آن پاکت ملخی نیز گفته می شود. معمولا در ابعاد استاندارد 11 در 22 سانتیمتر چاپ می شود. ارتفاع درب پاکت بسته به نوع طراحی می تواند از 5 تا 7 سانتیمتر متغیر باشد. ابعاد متداول در چاپ پاکت a4 نیز 22 در 31 سانتیمتر است. همچنین ارتفاع درب پاکت نیز می تواند از 2 تا 7 ساتیمتر متغیر باشد.

پاکت نامه ساده


برای سفارش چاپ جعبه کلیک نمایید


عوامل موثر در قیمت چاپ پاکت

1- نوع کاغذ چاپ پاکت

انواع کاغذهای تحریر و فانتزی در چاپ پاکت های اداری مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام بسته به کیفیت و نوع کاغذ می تواند در بهای تمام شده چاپ پاکت ها موثر باشد. بیشترین و پرمصرف ترین طیف کاغذهای مورد استفاده در چاپ پاکت های اداری تحریر 70 الی 120 گرم استفاده می شود.

اما متداول ترین و بیشترین استفاده از کاغذ تحریر 80 گرم است که عمده ترین دلیل آن قیمت پایین تر آن نسبت به سایر انواع کاغذها است. اما شما بهتر است تا در پاکت های با سایز بزرگ مانند پاکت a4 از کاغذهایی با گراماژ بالاتر، مثلا 100 یا 120 گرم استفاده کنید.

2- شیت عمومی یا شیت اختصاصی

یکی دیگر از مهمترین عوامل تاثیر گزار در قیمت تمام شده چاپ پاکت های اداری، چاپ پاکت در شیت اختصاصی و یا استفاده از شیت عمومی است. همانطور که احتمالا می دانید؛ شیت اختصاصی به نوعی از فرم چاپی گفته می شود که منحصر به یک سفارش چاپی با کدهای رنگ دقیقا مشابه می شود.

برای همین است که همواره کیفیت چاپ شیت اختصاصی از چاپ با شیت عمومی بالاتر است و طبیعتاً، بهای تمام شده ی بالاتری را نیز دارد. حال آنکه در چاپ شیت عمومی ممکن است که سفارشات شرکتی که طیف رنگ قرمز دارد با شرکتی که رنگ سازمانی آن قهوه ای است در یک فرم چاپی قرار گیرد و به همین دلیل کیفیت چاپ رنگها بر اساس میانگین هر دو رنگ کاهش پیدا کند.


برای سفارش طراحی لوگو و دیدن نمونه کارهای ما کلیک کنید


3- استفاده از رنگ پنجم در چاپ پاکت

ممکن است رنگ سازمانی شما از میان دسته رنگ های ساختگی « پنتون » انتخاب شده باشد. بنابراین باید در نظر داشته باشید که به دلیل قیمت بالای این نوع از مرکب ها قیمت چاپ پاکت و همچنین کیفیت رنگ آنها افزایش پیدا خواهد کرد.

4- یک رو یا دور بودن پاکت ها

بر اساس نوع طراحی ممکن است شما مایل باشید تا داخل پاکت های شما با رنگ یا طرح خاصی چاپ شود. بنابراین باید در نظر داشته باشید که این موضوع می تواند در هزینه های چاپ پاکت های شما تاثیرگذار باشد. یکی از مهمترین عواملی که ممکن است باعث شود تا شما بخواهید داخل پاکت های اداری را چاپ کنید این است که محتویات آن به هیچ وجه قابل رویت نباشد.

چاپ پاکت های اداری به صورت 2رو علاوه بر اینکه جلوه بسیار زیبا و حرفه ای را به پاکت های اداری شما می دهد، می تواند از افشای محتویات داخلی پاکت های نیز جلوگیری کند. در این خصوص این نکته را به یاد داشته باشید که در سفارشات چاپ پاکت های نامه به صورت 2رو حتما باید از کاغذ های ضخیم تری مانند 100 یا 120 گرم استفاده شود.


همچنین بخوانید : اصول ترکیب بندی در طراحی گرافیک


( توصیه نگارنده مقاله همواره استفاده از تحریر 120 گرم در چاپ پاکت های 2 رو است)

یک رو یا دور بودن پاکت ها

5- استفاده از قالب برش خاص در چاپ پاکت نامه

اوراق اداری شما می تواند نماینده شخصیت شرکت شما و همچنین عامل نمایانگر کیفیت و خلاقیت مجموعه شما باشد. بنابراین ممکن است برای القای این موضوع نیاز باشد تا با استفاده از یک طرح برش خاص در چاپ پاکت های اداری بخواهید تا این موضوع را به دید مخاطب خود برسانید.

یکی از مواردی که می تواند در مورد این موضوع به شما کمک کند استفاده از برش خاص در چاپ پاکت های نامه است. برشی که اغلب در قسمت درب پاکت می تواند ویژگی خاص و منحصر به فردی را به اوراق اداری شما بیافزاید.

6- تعداد چاپ پاکت ها

تعداد چاپ همواره عامل تاثیرگزاری در قیمت چاپ پاکت ها و تمام پروژه های چاپی است. برای روشن تر شده موضوع باید بدانید که هر پروژه چاپی دارای یک سری هزینه های ثابتی است که برای چاپ در هر تیراژی ثابت است. بنابراین هرچه تعداد چاپ پاکت افزایش پیدا کند با توجه به اینکه هزینه های ثابت در تعداد تقسیم می شود، هزینه واحد برای تولید پاکت ها کاهش می یابد و برعکس.


همچنین بخوانید : همه چیز درباره چاپ برچسب رولی


7- پاکت های عطف دار

پاکت های عطف دار به نوعی از پاکت ها گفته می شود که در دو ضلع مقابل؛  عطفی معمولا به اندازه 2.5 سانتیمتر تعبیه می شود تا به راحتی بتوان تعداد برگه های بیشتری را در داخل آن قرار داد. این موضوع هنگامی که بخواهید از پاکت های a4 برای ارسال کاتالوگ ها و رزومه های قطور استفاده کنید، اهمیت بسیار بالایی پیدا خواهد کرد.

طبیعاتا این نوع از پاکت ها به دلیل نیاز به استفاده از قالب های با برش خاص و همچنین استفاده از میزان بیشتر کاغذ، هزینه تولید بالاتری را خواهند داشت. بهترین کاغذ برای چاپ پاکت عطف دار ؛ کاغذ تحریر 120 گرم است. این کذ به دلیل مقاومت بالایی که دارد به خوبی میتواند وزن برگه های داخل پاکت را تحمل کند.

پاکت های عطف دار

8- سایر عوامل موثر در چاپ انواع پاکت

عوامل دیگری نیز در قیمت چاپ پاکت ها تاثیرگذار هستند. برای مثال استفاده از طلاکوب، استفاده از کاغذهای امباس و یا ساخت پاکت با چسب دو طرفه؛ یا استفاده از چسب دو طرفه در قسمت درب پاکت و … همگی می توانند روی قیمت چاپ پاکت ها موثر باشند.


برای سفارش طراحی کاتالوگ و دیدن نمونه کارهای ما کلیک نمایید


ار شما هم برای سفارش چاپ پاکت های اداری شرکت تان به دنبال یک چاپخانه حرفه ای میگردید تا ضمن رفع اشکالات فایلهای چاپی شما بتواند خدمات حرفه ای طراحی را نیز ارائه کند می توانید روی ما حساب کنید.

برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت برای چاپ پاکت های نامه و چاپ پاکت های a4 با شماره زیر تماس بگیرید تا کارشناسان ما ضمن ارائه مشاوره بتوانند بهترین کیفیت و متریال را متناسب با نوع فعالیت شما ؛ پیشنهاد کنند:

021-66570035

امتیاز بدهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *