هفت نکته طلایی در طراحی اوراق اداری !!!

هفت نکته طلایی در طراحی اوراق اداری !!!

طراحی ست اداری خوب همانند چگونگی برقراری نخستین ارتباط دارای ارزش و اهمیت فراوانی است. طراحی و چاپ اوراق اداری منحصر بفرد به برقراری یک ارتباط مطلوب و موثر کمک شایانی می کند. چرا که هویت بصری یک شرکت یا سازمان در اوراقی نهفته است که خود را به وسیله آن به دیگران معرفی می نماید. در این مورد لزوم بهره گیری از استانداردهای لازم در طراحی اوراق اداری بر کسی پوشیده نیست.

خیلی از شرکت ها و سازمان ها برای اینکه هزینه های خود را کاهش دهند از طرح های آماده برای اوراق اداری خود استفاده میکنند. در حالی که از دانستن مزایای داشتن یک طراحی منحصر به فرد برای اوراق اداری مجموعه شان غافل هستند. حالا برای اینکه در طراحی اوراق اداری شرکت روند مطمئن و استانداردی را اجرا کنیم باید یک سری نکات مهم را در فرایند طراحی مد نظر داشته باشیم.  در این مقاله به هفت نکته که در طراحی اوراق اداری باید مد نظر قرار گیرند اشاره می کنم:


1- از گزینه های رنگی محدود استفاده کنید !

هرچند شما توانایی بهره گیری از چاپ 4رنگ یا تمام رنگی را دارا هستید؛ اما باید در نظر گرفت که اوراق اداری برخلاف بسیاری از محصولات گرافیکی دیگر توسط کاربر User ویرایش و قبل از مصرف اطلاعاتی به آن افزوده می شود. بنابراین استفاده از رنگهای زیاد با طیف وسیع قطعا در کارکرد اصلی این اوراق خلل ایجاد خواهد کرد.

طراحی اوراق اداری
طراحی اوراق اداری

2- یک نسخه برای فکس و یک نسخه برای پست !

امروزه دیگر شرکت ها از فکس برای ارسال نامه های اداری کمتر استفاده میکنند و بیشتر از طریق شبکه های اجتماعی و ایمیل برای مکاتبات اداری بهره می برند. اما هستند شرکت هایی که همچنان از طریق ارسال فکس با همکارانشان در اتباط هستند. از آنجایی که اغلب دستگاه های فکس قادر به ارسال و پردازش دقیق ترام ها و نوانس ها نیستند، بهتر است تا یک نسخه مخصوص فکس طراحی شود. در این مورد گزینه استفاده از ترام 100% برای لوگو – آدرس و … بدیهی بنظر می رسد. همچنین پیشنهاد می کنم قبل از تایید نهایی طرح سربرگ ها یک بار برای آزمایش آن را از طریق فکس ارسال کنید تا از وضوح آن مطمئن شوید.


3- حداکثر فضا را برای نوشتار در نظر بگیرید!

اغلب طراحان تازه کار و مبتدی در طراحی اوراق اداری به مشکل بزرگی برمی خورند؛ چرا که فکر می کنند اجازه دارند تا هر طرحی رو در هر جایی استفاده کنند؛ اما این طور نیست. استاندارد دقیقی وجود ندارد اما پیشنهاد می کنم در سربرگ آ4 یک فضای 16 در 21 سانتیمتری رو قابل نوشتار در نظر بگیرید.


برای دیدن تعرفه طراحی و چاپ ست اداری کلیک نمایید


4- ساده، منظم و منسجم طراحی کنید !

از گل و بته و وکتورهای آماده در طراحی سربرگ استفاده نکنید. شاید بهتر و منطقی تر این باشد تا با درنظر گرفتن ارتباطات منطقی و هندسی، ساختار منظم و منسجمی رو ایجاد و همه عناصر نوشتاری و تصویری را در قالب آن بگنجانید.5- از فضای پشت سربرگ ها و داخل پاکت ها غافل نشوید !

شاید مشتری شما از آن دسته مشتریانی باشد که حاضر است برای گرفتن نتیجه بهتر؛ بیشتر هزینه کند. در این مورد استفاده از فضای داخلی پاکت ها و پشت سربرگ ها گزینه مناسبی به نظر می رسد.


6- منحصر بفرد باشید !

اگر تازه کار هستید، بهتر است تا این گزینه رو فراموش کنید. اما اگر به طراحی و ساخت قالب تسلط کافی دارید بهتر است تا با طراحی یک یا چند قالب منحصر بفرد و البته ساخت ماکت پیش از چاپ؛ مشتری خود را شگفت زده کنید.

طراحی اوراق اداری
طراحی اوراق اداری

7- از زر کوب (طلا، نقره و…) ؛ قافل نشوید !

همیشه استفاده از متریال های مختلف و متفاوت نتیجه خوبی را در بر ندارد، اما اگر آگاهانه تصمیم گیری کنید؛ می توانید تا با انتخاب نوع کاغذ؛ اوراق اداری را خاص و منحصر بفرد کنید. همینطور با استفاده از زرکوب (خواه طلایی یا با هر رنگ دیگری) جلوه بی نظیری رو ایجاد کنید که در چشم نواز کردن اوراق اداری بسیار موثر و بدیع است.


اگر شما هم به دنبال نمونه های موفق در طراحی ست اداری یا اوراق اداری هستید،

می توانید تا با مراجعه حضوری به نشانی آریا امروز از راهنمایی و مشاوره رایگان همکاران ما در این بخش بهره‌مند باشید.


 

بهمن اصغری

کارشناس ارتباطات تصویری

امروز را از دست ندهید !

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *