صفحه آرایی

صفحه آرایی در واقع زیر شاخه‌ای از طراحی گرافیک است که در آن به واسطه چیدمان و ترکیب بندی به زیباسازی نوشتار و تصاویر پرداخته می شود. به نحوی که مخاطب یا خواننده به راحتی بتواند دریافت صحیحی از نوشتار داشته باشد. در واقع صفحه آرایی شیوه‌ای است از آراستن کلمات، سطرها، تیترها و تصاویر و نمودارهایی که در ارتباط با متن توسط نویسنده تدوین و یا گرداوری شده اند.

شیوه‌ های صفحه آرایی

صفحه آرایی ژورنالی شیوه ای است از صفحه بندی که در آن هر صفحه به صورت یونیک و یکتا صفحه بندی می شود اما به طور کلی در تمام صفحات از یک رویه و اصول هنری و بصری پیروی می شود. این شیوه از صفحه آرایی بیشتر برای مجلات با تعداد تصاویر زیاد و صفحات کم مناسب است. صفحه آرایی کتاب‌های علمی و رمان‌ها همیشه به صورت تک ستونی صفحه‌بندی می شوند اما گاها در کتاب های رمان می توان بصورت دو ستونی صفحه بندی را انجام داد. در واقع هر چه مطالب و محتویات علمی و رسمی تر باشند به دلیل عدم پرش مداوم بین سطور از شیوه تک ستونی بیشتر استفاده می شود. صفحه بندی کتاب های علمی دارای تصاویر، فورمول و جداولی هستند که به درک هرچه بهتر موضوع کتاب کمک می کنند. صفحه آرایی کتاب های عکس از شیوه و گرید خاصی تبعیت می کنند و بصورت تمام صفحه، نیم صفحه، و یا حتی بصورت دبل پیج از تصاویر استفاده می شود. این شیوه خلاق ترین نوع صفحه بندی است به خصوص اگر کیفیت تصاویر امکان استفاده های متفاوت را به طراح بدهد. صفحه آرایی مجلات خبری معمولا بصورت 3 ستونی صفحه بندی می شود تا به راحتی بتوان طول اخبار کوتاه و بلند را در لابه لای ستون ها جاگزاری کرد و تصویر مرتبط با خبر در محل مناسبی قرار گیرد. این شیوه از صفحه آرایی انعطاف خوبی در چیدمان های خلاق دارد. صفحه آرایی علمی مجلات و کتاب های علمی همواره بصورت تک ستونی صفحه بندی می شوند، دارای حداقل انعطاف در محل قرارگیری تصاویر و جداول هستند و بیشترین فرمول نویسی ها، جداول و نمودار ها را در این گونه از مطالب شاهد هستیم.

برای سفارش چاپ جعبه کلیک کنید

 صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب معمولا شامل ترکیب بندی و چیدمان زیبایی از تصاویر متنها و نمودارها است به نحوی که پیوستگی معنایی بین متن و تصویر پایدار بماند و خواننده بتواند به راحتی در میان متن ها به تصویر مورد نظر دسترسی پیدا کند. قالبا صفحه بندی کتاب ها بصورت تک رنگ یا دو رنگ اجرا میشود. در این گونه موارد باید دقت داشت که حتما تصاویر بصورت grayscale مورد استفاده قرار بگیرند. در صفحه آرایی کتاب، صفحات ابتدایی کتاب ها معمولا به فهرست نویسی فیپا نیز اختصاص پیدا می کند و توسط صفحه آرا در صفحه شناسنامه کتاب گنجانده می شود.

ترتیب صفحه ارایی کتاب به شرح زیر است:

  • صفحه عنوان کتاب
  • صفحه شناسنامه ( فیپا)
  • صفحه فهرست
  • سرفصل اول
  • متن کتاب

فصل های مختلف کتاب توسط برگه ی جداکننده ای به نام سرفصل از یکدیگر جدا می شوند. همچنین تمام کتاب ها دارای صفحه ای به نام فهرست هستند که سرفصل های عناوین به کار رفته در کتاب را در خود جای داده است.

صفحه آرایی مجله و نشریه

مجلات و نشریات به چند دسته تقسیم می شوند:

  • هفته نامه
  • دو هفته نامه
  • ماه نامه
  • فصل نامه

هفته نامه ها و ماه نامه ها قالبا به ارائه اخبار و امور روزمره اختصاص داده می شود. اما ماه نامه ها و فصلنامه ها در موضوعات تخصصی تر انتشار داده می شوند. همچنین بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ اقدام به انتشار نشریات داخلی درون سازمانی می نمایند. این نشریات قالبا بصورت ماهنامه یا فصلنامه به بیان دستاورد های سازمان، افتخارات کسب شده، پروژه های در حال اجرا و دستاوردهای علمی اعضا سازمان و همچنین بیان اخبار مهم روی داده در ارتباط با سازمان است.

صفحه آرایی مجلات و نشریات نیز همانند صفحه بندی کتاب ها دارای صفحات ابتدایی فهرست مطالب هستند. عمدتا صفحات داخل روی جلد، داخل پشت جلد، پشت جلد مجله و حتی گاهی روی جلد مجلات به تبلیغات اختصاص داده می شود.

بسیاری از مجلات نیز در صفحات میانی خود حاوی آگهی های تبلیغاتی هستند. این آگهی ها معمولا متناسب با موضوعات مجلات چاپ می شوند و طراحی آنها توسط صفحه آرا یا طراح گرافیک مجله انجام می شود. البته در بسیاری از مواقع هم سفارش دهندگان فایل آگهی خود را جهت چاپ در اختیار مجله قرار می دهند.

نرم‌ افزارهای صفحه آرایی

به طور کلی نرم افزارهایی که برای صفحه‌بندی و صفحه آرایی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از InDesign و  Quark و PageMaker که به طور قطع روان ترین و بهترین آنها نرم افزار InDesign است که به تمام فرمت های چاپی خروجی می دهد و تمام فرمت های گرافیکی را import می کند.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.